Audiodeskrypcja na meczach Lechii

20.09.2013
Audiodeskrypcja na meczach Lechii

W sobotę 21 września, o godz. 15:30, Lechia Gdańsk przyjmie na PGE ARENIE Zawiszę Bydgoszcz, relację z tego sportowego wydarzenia nadawać będziemy, po raz pierwszy na ligowym meczu, w audiodeskrypcji. 

Audiodeskrypcja, czyli specjalny komentarz dla osób niewidomych i niedowidzących dostępna była na stadionie w czasie Euro2012. Teraz, dzięki współpracy PGE ARENY z europejską organizacją charytatywną CAFE - Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie, będzie ona stałym elementem wszystkich imprez masowych organizowanych na gdańskim stadionie. Sprzęt do audiodeskrypcji, wart około 2,5 tysiąca euro, CAFE przekazało PGE ARENIE w darze za dotychczasowe realizowanie idei organizacji "Pełen Dostęp, Pełen Football". 

Pierwszy komentarz w audiodeskrypcji poprowadzą w sobotę speakerzy z Fundacji "Katarynka" z Wrocławia, którzy również w ten weekend przeszkolą grupę wolontariuszy, osób nieprzypadkowych, bo gotowych do współpracy z PGE ARENĄ dziennikarzy radiowych i telewizyjnych z Gdańska. 

- Audiodeskrypcja w swojej genezie jest przekazem pozwalającym osobom niewidomym zwizualizować sobie to, co dzieje się na boisku. Speakerzy opisują grę zawodników, omawiają ich podania strzały, ale także dodają do tego opisy tego, co dzieje się na trybunach, czy też tego, jaka jest pogoda, a omijają np. podsumowania poprzednich akcji czy statystki - tłumaczyła na spotkaniu zorganizowanym dzisiaj na PGE ARENIE Zuzanna Ziajko, przedstawicielka CAFE.

Odbiór audiodeskrypcji możliwy będzie na każdym odbiorniku: radiu, mp3, telefonie komórkowym, na którym odbieramy inne stacje radiowe, a częstotliwość przyznana PGE ARENIE na najbliższe trzy mecze, przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, to 91,5 Mhz.

Link do posłuchania próbki audiodeskrypcji: http://fundacjakatarynka.pl/portfolio/mecz-sport/

Na zdjęciu: Zuzanna Ziajko z CAFE Centre for Access to Football in Europe, prezentuje system audiodeskrypcji na spotkaniu "PGE ARENA bliska wszystkim dzieciom" 18.09.2013r.