Na Stadionie Energa Gdańsk pojawił się defibrylator!

24.02.2016
FundacjaV4Sport należąca do UPS, przekazała dwa defibrylatory. Jeden z nich zostanie na Stadionie Energa Gdańsk, drugi zostanie zamontowany na ERGO ARENIE

Na Stadionie Energa Gdańsk defibrylator zostanie zamontowany w okolicach FUN ARENY, miejscu, które rok rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. Dzięki profesjonalnym, najwyższej klasy defibrylatorom czas pomocy potrzebującym jest znacznie krótszy.

W przypadku zatrzymania krążenia pomoc powinna być udzielona w ciągu pierwszych 4 minut. Średni czas dojazdu karetki w mieście to 8 minut, dlatego pierwsza pomoc przedmedyczna jest tak ważna.

Dzięki zaangażowaniu Miasta Gdańsk firma UPS mogła przekazać defibrylatory do dwóch obiektów kulturalno-sportowych w Gdańsku.

Jedna z osób prezentujących działanie defibrylatora powiedziała, że dla wielu ludzi ważniejsze jest obecnie zrobienie zdjęć czy filmów osobom potrzebującym, a dopiero później pojawia się myślenie  o udzieleniu pomocy. Podkreślił, że to najgorsze, co możemy zrobić, bo w sytuacjach zatrzymania krążenia, liczy się każda sekunda.

– Bezpieczeństwo naszych gości jest dla nas priorytetem, a stacjonarny defibrylator to kolejny krok do realizacji tego celu – podkreśla Tomasz Kowalski, prezes zarządu Arena Gdańsk Operator, zarządca Stadionu Energa Gdańsk.

Defibrylator jest na tyle prosty w obsłudze, by mogły z niego skorzystać osoby nawet bez przeszkolenia medycznego. Korzystanie z urządzenia jest bezpieczne, i dla ratownika i dla poszkodowanego. Urządzenie na głos informuje o kolejnych krokach, jakie należy podjąć podczas ratowania życia. Dzięki temu akcja ratunkowa jest szybsza, a użytkownik nie potrzebuje wcześniejszego szkolenia.

700 tys. ludzi rocznie umiera w Europie z powodu zatrzymania krążenia, nawet 85 proc. tych przypadków da się uniknąć, udzielając natychmiastowej pierwszej pomocy. 3-4 minuty mają  świadkowie na podjęcie akcji. Za odwagę i trzeźwość umysłu mimo towarzyszącego wypadkom stresu, jest duża nagroda: aż 85 proc. przypadków podjęcia reanimacji z użyciem defibrylatora kończy się przywróceniem akcji serca. Do tego potrzebna jest wiedza i sprzęt. Defibrylator automatyczny analizuje pracę serca w ciągu kilku sekund, dokonuje analizy EKG i jeżeli serce pracuje w trybie chaotycznym, rekomenduje wyładowanie elektryczne i prowadzi terapię. Osoby, wobec których zastosowano defibrylację, często jeszcze przed przyjazdem karetki, odzyskują przytomność.

Proces edukacji w zakresie pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora postępuje i coraz więcej osób w Polsce ma świadomość, że może – nawet bez przeszkolenia – udzielić pomocy i uratować komuś życie. W Gdańsku istnieje już kilka miejsc „bezpiecznego serca” m. in.: w Europejskim Centrum Solidarności, Politechnice Gdańskiej, Dworze Artusa, na dworcach, na basenie na Chełmie, czy w sezonie na plażach. Dziś dołączyły do nich Stadion Energa Gdańsk i ERGO ARENA.