Piłkarski klasyk na Stadionie Energa Gdańsk

Piłkarski marzec rozpocznie się z przytupem. Na bursztynowej arenie zostanie rozegrane szlagierowe spotkanie PKO Ekstraklasy – Lechia Gdańsk podejmie Legię Warszawa. Stołeczna drużyna przyjedzie do Trójmiasta po komplet punktów, by prowadzić korespondencyjny pojedynek z Cracovią, którego stawką będzie prowadzenie w lidze. Natomiast gdańscy piłkarze podejmą próbę walki o miejsca w pierwszej piątce. Będzie to także okazja, by nowi zawodnicy sprawdzili się na tle mocnego rywala.

Końcówka zimowego okienka transferowego była dla Biało-Zielonych niezwykle pracowita. Bowiem nad Motławę zostali sprowadzeni czterej nowi zawodnicy - Łukasz Zwoliński, Omran Haydary, Egzon Kryeziu i Kenny Saief.

Pierwszy z wymienionych graczy to wychowanek szczecińskiej Pogoni. Rundę jesienną spędził w chorwackim NHK Gorica, dla którego w 17 spotkaniach zdobył 4 gole.

Konkurencją dla Flavio Paixao, może być kolejny z nabytków gdańskiego klubu – Omran Haydary. Zawodnik uchodzi za objawienie rozgrywek I Ligi. Na zapleczu PKO Ekstraklasy Haydary strzelił dla Olimpii Grudziądz 12 bramek w 20 spotkaniach. Warto dodać, że nowy gracz Lechii to kadrowicz reprezentacji Afganistanu, w której rozegrał 2 spotkania.

Rówieśnikiem Kristers Tobersa jest Egzon Kryeziu sprowadzony do Gdańsk z NK Triglav. 19 letni gracz występujący na pozycji pomocnika, jest wychowankiem drużyny z Triglavu. Jesienią wystąpił w 20 meczach na poziomie słoweńskiej ekstraklasy. Dodajmy, iż nowy nabytek Lechii rozegrał 9 gier w juniorskich reprezentacjach Słowenii.

Ostatnim graczem ściągniętym przez Biało-Zielonych w zimowym okienku transferowym jest Kenny Saief. To niezwykle ciekawy zawodnik bowiem urodził się w Panama City na Florydzie, natomiast swoje pierwsze kroki w piłce nożnej stawiał w izraelskim Maccabi Hajfa. Do Gdańska pomocnik trafił z Anderlechtu, pod względem skali talentu uznawany jest za lepszego zawodnika nawet od Lukasa Haraslina. Co ciekawe nowy gracz Lechii wystąpił zarówno w seniorskiej kadrze Izraela jak i Stanów Zjednoczonych.

W Legii Warszawa zima również upłynęła pod znakiem transferów. Na pierwszy plan rzuca się przejście z Wojskowych do AS Monaco Radosława Majeckiego. Jest to jednocześnie najwyższy transfer zawodnika z polskiej ligi. Rundę wiosenną nowy nabytek klubu z księstwa spędzi jednak w Warszawie w ramach wypożyczenia, to także szansa dla młodego zawodnika, by lepiej przygotować się do życia i gry we Francji i Monaco.

Drugim niezwykle ważnym transferem było odejście z Legii do Portland Timbers Jarosława Niezgody. Dla stołecznej drużyny wychowanek Opolanina Opole Lubelskie zdobył 27 bramek. Następcą Jarosława Niezgody ma zostać Tomas Pekhart, który trafił do Legii z UD Las Palmas. W barwach reprezentacji Czech nowy nabytek Wojskowych rozegrał 19 spotkań.

Początek meczu Lechia Gdańsk – Legia Warszawa w środę 4 marca o godz. 20.30 na Stadionie Energa Gdańsk.

lechia_gdansk_legia_warszawa_1_3_146809_800px
 
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl