Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Morza
Zaledwie kilka kilometrów dzieli obiekt w Letnicy od morza. Z dachu stadionu bez trudu można dostrzec plażę i wody Zatoki Gdańskiej, a także portowe dźwigi i czekające na redzie statki. Swoją konstrukcją gdański obiekt nawiązuje bezpośrednio do jednego z symboli Bałtyku, czyli bursztynu. Fasada obiektu składa się z 17 tys. elementów poliwęglanu komorowego w sześciu różnych odcieniach koloru bursztynowego, którego łączna powierzchnia wynosi 4,5 ha.
Warto przypomnieć, że bursztyn bałtycki uznawany jest za jeden z najcenniejszych. Dlatego wśród zajmujących się jego obróbką bursztynników cieszy się szczególnym znaczeniem. Za jego największe złoża uchodzą wybrzeża obwodu kaliningradzkiego.

Bursztynowa fasada nie jest jedynym nawiązaniem do morza na Stadionie Energa Gdańsk. Także wnętrze odwołuje się do tradycji morskiej, bowiem trybuny swoim kształtem przypominają morskie fale. Natomiast dźwigary wspierające konstrukcję obiektu przypominają wręgi statku. Przypomnijmy również, że 13 długości mierzei helskiej jest równe długości kabla światłoczułego i miedzianego, który położony jest na bursztynowej arenie.

Europejski Dzień Morza został ustanowiony w 2008 roku. Do jego zadań należy przypominanie społeczności europejskiej o szczególnym znaczeniu morza dla gospodarki i turystki, a także o konieczności troski o jego zasoby i dobrostan.