Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych podwórkowych sportów. Dostępność boisk z dwoma bramkami jest bardzo duża, więc nie jest problemem znaleźć grupkę dzieci, zorganizować piłkę i rozpocząć grę. Niejeden wysokiej klasy piłkarz rozpoczynał swoją karierę właśnie od podwórkowego grania. Rodzice, którzy widzą, że ich dziecko interesuje się piłką nożną, często zastanawiają się, czy nie zapisać go na dodatkowe zajęcia sportowe. W większości polskich miast bez problemu znajdziemy szkółki piłkarskie dla dzieci. Sprawdźmy jak sprawa wygląda w Gdańsku.

piłka nożna dla dzieci

Szkółka piłkarska Gdańsk

W Gdańsku, jak w wielu innych większych polskich miastach, bez problemu znajdziemy wiele szkółek piłkarskich. Zapisywać do nich możemy zarówno chłopców, jak i dziewczynki. 

Jedną z popularniejszych szkółek piłkarskich jest Akademia Lechii Gdańsk. Regularnie odbywa się w niej nabór nowych zawodników w wieku od 4 do 7 lat. Oprócz Lechii, nabór do szkółek piłkarskich dla dzieci i młodzieży prowadzą między innymi:

– Gedania 1922,

– Jaguar Gdańsk,

– Conrad Gdańsk,

– Football Pro Academy,

– Akademia Ruchu „Rafik”,

– Akademia Futbolu Morze,

– AP Orlen Gdańsk,

– Dziewczęca Akademia Piłkarska MEWA Gdańsk,

– Moja Akademia Sportu,

– Morena Gdańsk.

Liceum sportowe w Gdańsku

Oprócz zapisywania dzieci do szkółek sportowych, gdzie zajęcia prowadzone są po szkole, można również przemyśleć wysłanie młodych sportowców do szkół, które mają profile sportowe. Będzie to szczególnie dobre rozwiązanie przy nastolatkach wybierających się do liceum. W Gdańsku szczególnym zainteresowaniem cieszy się XXI Liceum Ogólnokształcące z oddziałami sportowymi. Można wybrać się do niego na profil sportowy z piłką nożną, piłką ręczną, hokejem na lodzie lub fitnessem. Inną opcją jest nauka w Zespole Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego. Dostępne dyscypliny sportowe to:

  • lekkoatletyka,
  • piłka nożna,
  • piłka ręczna,
  • judo,
  • gimnastyka,
  • pływanie.

Kluby piłkarskie w Gdańsku

Początkowo dzieci, które uczęszczają do szkółek piłkarskich uczą się gry, nawiązują znajomości i dobrze spędzają czas, jednak w pewnym momencie może pojawić się chęć większej rywalizacji i rodzice zaczynają szukać klubu piłkarskiego, do którego będą mogli zapisać dzieci. W wielu przypadkach to właśnie kluby prowadzą szkółki i w odpowiednim momencie proponują przeniesienie do jednej z drużyn. Nie zawsze jednak trafimy do takiego miejsca za pierwszym razem. Warto więc zwrócić na to uwagę podczas wybierania odpowiedniej akademii piłkarskiej.

Półkolonie piłkarskie Gdańsk

Większość większych Akademii organizuje swoje własne półkolonie albo obozy zimowe. Gedania 1922 posiada w swojej ofercie takie zajęcia. Półkolonie dostępne są dla dzieci już od 6 roku życia, każdy turnus trwa 5 dni i zawiera 2 treningi piłkarskie w ciągu dnia oraz sporo innych atrakcji. Trochę inaczej sytuacja wygląda w Akademii Jaguar Gdańsk, która organizuje wyjazdowy obóz zimowy. Nie są one dostępne dla wszystkich, ale dla zawodników klubowych i są bardzo intensywnymi przygotowaniami do sezonu. Przy wyborze zajęć w okresie zimowym warto więc zwrócić uwagę, czy mają one charakter zabawowy i stawiają na fajne spędzenie wolnego czasu podczas gry w piłkę nożną, czy są specjalnie przygotowane dla zawodników.