Największy festyn rodzinny w Trójmieście!

24.05.2015
Dzień Dziecka przy PGE ARENIE

Co podarować dziecku w dniu jego święta? Czas spędzony razem i wyjątkowe przeżycia, jakie daje wspólna zabawa, mogą być bezcennym prezentem. Wystarczy zabrać rodzinę i wsiąść w darmowy autobus lub tramwaj. Kierunek: PGE ARENA! Tutaj odbędzie się największy w Trójmieście festyn rodzinny.

Dzień Dziecka obchodzony jest już ponad 60 lat i przez ten czas niewiele się zmieniło: dzieci tego dnia chcą się po prostu świetnie bawić. Dobrą wiadomością dla rodziców i dziadków jest, że wcale nie trzeba inwestować w kosztowne prezenty, żeby sprawić maluchom radość. Warto natomiast zarezerwować sobie czas w niedzielę, 31 maja. Tego dnia, od godziny 10.00 do 17.00, pod hasłem „Gdańsk Dzieciom” blisko 100 atrakcji będzie czekać na dzieci w różnym wieku – również te dorosłe! – na festynie rodzinnym obok PGE ARENY. W dodatku w większości całkiem za darmo.

Zabawa bez limitu wieku

Są atrakcje, bez których trudno sobie wyobrazić festyn rodzinny. Obok stadionu staną więc kolorowe dmuchańce. Dzieci będą też mogły pomalować sobie buzie. Nie zabraknie zajęć kreatywnych czy edukacyjnych. Zaplanowano między innymi eko-zabawy i kącik plastyczny. Będą konkursy i gry sprawnościowe, żużel dla najmłodszych oraz tory przeszkód. Chętni będą mogli wejść na stadion i zasiąść na żółtej trybunie, by od środka zobaczyć piłkarską arenę.

Wybór atrakcji szykuje też partner strategiczny imprezy, Grupa GPEC. Są wśród nich „jaskinia przygody” i „happy school”. A poza tym też megatwister i zjeżdżalnia Tygrysek. Promując ekologiczne postawy wśród najmłodszych, Grupa GPEC zaprosi dzieci do zabawy i tworzenia własnych „ekoludków”. Na miejscu będzie można też skorzystać z usług miniserwisu rowerowego.

Miłośnicy gier planszowych też znajdą coś dla siebie na festynie. Poza tym zaplanowano pokazy antyterrorystów, policji i straży pożarnej. Z uczestnikami zabawy spotkają się pomorscy sportowcy. W kulminacyjnym momencie imprezy wystąpi Saszan, idolka nastolatków. Przez cały dzień do dyspozycji rodzin z małymi dziećmi będzie specjalna wydzielona strefa, z przewijakami i miejscami do karmienia.

Dzieci pomogą dzieciom

Informacji o atrakcjach i ważnych punktach na terenie festynu udzielać będą wolontariusze Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Fundacja ta przeprowadzi też zbiórkę pieniędzy dla swoich podopiecznych. Obecnie jest nimi 30 dzieci z całego województwa pomorskiego, w wieku od 2 miesięcy do 20 lat. Co ważne, wszystkie są objęte opieką Hospicjum w ich własnych domach. Pomoc obejmuje opiekę lekarską, dostęp do specjalistycznego sprzętu, a także wsparcie psychologiczne i finansowe dla całych rodzin.

- Mamy nadzieję, że fantastyczna i beztroska zabawa z okazji Dnia Dziecka będzie okazją, żeby pomóc dzieciom, które w swoim życiu mają tej beztroski zdecydowanie za mało – mówi Marta Artykiewicz z Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. – Do pomocy będą zachęcać nasi wolontariusze. To wspaniała młodzież, która chce dać coś od siebie innym młodym ludziom. Na scenie festynu zaprezentują się też zespoły taneczne, wokalne i teatralne, w ten sposób wspierając naszą działalność – dodaje Marta Artykiewicz. Wystąpią między innymi „Wiolinki”, „Maczki”, „Rozśpiewane nutki” ze Szkoły Podstawowej nr 59 w Gdańsku oraz kółko teatralne „Mali aktorzy” ze Szkoły Podstawowej w Skowarczu.

Po pierwsze: bezpieczeństwo!
Dzień Dziecka, obchodzony od 1952 roku, dziś powszechnie kojarzy się z dobrą zabawą. Warto jednak przypomnieć, że inspiracją do wprowadzenia takiego święta była potrzeba zapewnienia dzieciom na całym świecie jednej z podstawowych wartości, bezpieczeństwa. Właśnie na to wskazywała organizacja The International Union for Protection of Childhood, pomysłodawca Dnia Dziecka.

Przez cały dzień nad bezpieczeństwem uczestników zabawy przy PGE ARENIE czuwać będą policjanci, ratownicy medyczni oraz służby ochrony obiektu. W dobrze widocznym punkcie, na promenadzie zewnętrznej stadionu, obok wejścia do FUN ARENY – czyli niedaleko sceny – stanie też specjalny autobus. Będzie w nim działać punkt kontaktowy „zagubione dziecko”, na wszelki wypadek.

Bezpieczeństwo to dla organizatorów najważniejszy warunek udanej imprezy. – Jesteśmy gotowi, by przeprowadzić tak wielkie wydarzenie, ponieważ przygotowujemy się do niego już od kilku miesięcy. Myślimy nie tylko o tym, by zapewnić uczestnikom jak najwięcej atrakcji, ale przede wszystkim bezpiecznie warunki zabawy – mówi Tomasz Kowalski, prezes spółki Arena Gdańsk Operator. – Dysponujemy terenem idealnym dla rodzinnych imprez masowych i przygotowując festyn, wykorzystamy jego atuty. Czerpiemy też z doświadczeń z ubiegłego roku, kiedy nasz Dzień Dziecka przy PGE ARENIE był ogromnym sukcesem – przypomina Tomasz Kowalski.

Podczas ubiegłorocznego festynu z okazji Dnia Dziecka przy PGE ARENIE bawiło się prawie 65 000 osób. Organizatorzy zachęcają, by i w tym roku na zabawę przyjechać środkami komunikacji miejskiej, korzystając ze specjalnych darmowych linii.
Ci, którzy jednak wybiorą własny samochód, będą mogli na miejscu sprawdzić, czy dziecięce foteliki w ich autach są prawidłowo umocowane. Na swoje stanowisko zaprasza Grupa LOTOS w ramach programu „Mistrzowie w Pasach”. Pit–stop zlokalizowany będzie na parkingu od strony AMBEREXPO. Na festynie będzie można także dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w domu i mieszkaniu, a także jak udzielić pierwszej pomocy.
Do rodzinnej zabawy w ostatnią niedzielę maja zapraszają Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz, PGE ARENA Gdańsk i Zakład Komunikacji Miejskiej Gdańsk, a wraz z nimi partnerzy strategiczni, InvestGDA i Grupa GPEC, oraz 25 innych partnerów wydarzenia.