Sektor im. Dawida Zapisek

17.04.2013
W niedzielę 14 kwietnia, przed meczem Lechii Gdańsk z Jagiellonią Białystok, w sektorze „S” żółtej trybuny odsłonięto uroczyście tablicę upamiętniającą Dawida Zapisek, tym samym nadając nowe imię temu właśnie sektorowi na PGE ARENIE Gdańsk.

W niedzielę 14 kwietnia, przed meczem Lechii Gdańsk z Jagiellonią Białystok, w sektorze „S” żółtej trybuny odsłonięto uroczyście tablicę upamiętniającą Dawida Zapisek, tym samym nadając nowe imię temu właśnie sektorowi na PGE ARENIE Gdańsk.  Odsłonięcie tablicy zbiegło się z  Tygodniem Akcji "Pełen Dostęp, Pełen Fotball" ogłoszonej w Polsce i na Ukrainie przez fundację CAFE Centre for Access to Football in Europe.

Dawid był niezwykle sympatycznym i dzielnym chłopcem, który od lat zmagał się ze śmiertelną chorobą – rdzeniowym zanikiem mięśni. Pomimo złych rokowań lekarzy, którzy dają osobom  z tą przypadłością co najwyżej kilka lat życia, Dawid przeżył aż 14 lat. Siłę  i motywację do walki każdego dnia dawała mu miłość do futbolu i ukochana drużyna – Lechia Gdańsk.

Niestety, ostatecznie we wrześniu ubiegłego roku, choroba zwyciężyła. Aby upamiętnić dzielnego kibica, część trybun została nazwana jego imieniem, a przypomina o tym pamiątkowa tablica odsłonięta w korytarzu sektora „S”.

- Cieszę się, że wysiłek Dawida nie pójdzie w zapomnienie, że mój syn stał się wzorem jak żyć i dzielnie stawiać czoła przeciwnościom losu i że miał, i wciąż ma, tylu przyjaciół. Z pewnością za chwilę będzie kibicował razem z nami, choć już z trybuny „niebo” -mówiła wyraźnie wzruszona mama Dawida, Sylwia Zapisek.

Po odsłonięciu tablicy, Sylwia Zapisek, która pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Kibiców Niepełnosprawnych im. Dawida Zapisek, odebrała wyróżnienie specjalne organizacji CAFE (Centre for Access to Football in Europe, czyli Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie).  Nagrodę przyznano za zasługi dla wspierania rozwoju kibicowania dostępnego dla wszystkich.

- PGE ARENA Gdańsk jest nie tylko pięknym stadionem, ale też areną sportową, w której radość z kibicowania i przeżywania wielkich sportowych emocji z powodzeniem dzielić mogą osoby niepełnosprawne – mówiła Maria Popielawska, przedstawciel fundacji CAFE na Polskę. – Nasza kampania gościć będzie w Tygodniu Akcji „Pełen Dostep, Pełen Footbal” na stadionach Polski i Ukrainy. Chcemy pokazywać i nagradzać miejsca przyjazne osobom niepełnosprawnym. Osobną, pierwszą w historii nagrodą specjalną uhonorowaliśmy właśnie panią Sylwię Zapisek za jej działania na rzecz zwiększania równego dostępu niepełnosprawnych kibiców do piłki nożnej.