Stadion w Gdańsku, choć potocznie nazywany jest właśnie stadionem Lechii Gdańsk, faktycznie nosi nazwę Polsat Plus Arena Gdańsk. Nazwa wzięła się oczywiście od jego aktualnego sponsora, chociaż początkowo była to PGE Arena Gdańsk, a następnie Stadion Energa Gdańsk.

stadion_energa_gdansk-5477181

Historia Stadionu Lechii Gdańsk

Budowa aktualnego stadionu gdańskiej drużyny rozpoczęła się w 2009 roku i już w lipcu 2011 nastąpiło jego uroczyste otwarcie. W sierpniu tego samego roku można było obejrzeć pierwszy rozegrany na nim mecz. Była to rozgrywka Lechii Gdańsk z Cracovią Kraków. We wrześniu natomiast rozegrano na stadionie pierwszy mecz międzynarodowy, gdzie Reprezentacja Polski zremisowała 2:2 z Reprezentacją Niemiec. W trakcie Mistrzostw Europy 2012 na Stadionie Lechii Gdańsk odbyły się 4 mecze.

Wydarzenia na Stadionie Lechii Gdańsk

Polsat Plus Arena Gdańsk to nie tylko mecze Polski i Lechii Gdańsk, ale również inne wydarzenia kulturalne. Pierwszą dużą imprezą na stadionie był koncert Jennifer Lopez we wrześniu 2012 roku. W czerwcu 2013 roku w Gdańsku pojawił się zespół Bon Jovi, a kolejno Justin Timberlake w sierpniu 2014 roku. W lipcu 2015 roku można było wybrać się na Music Power Explosion, a w czerwcu 2022 koncertował na nim Dawid Podsiadło. Co ciekawe, koncerty to nie jedyne wydarzenia poza meczami, które się odbywały na Polsat Plus Arenie Gdańsk.  W sierpniu 2019 roku miejsce miał tam Kongres regionalny Świadków Jehowy i pojawiło się na nim ponad 14 tysięcy ludzi.

Gdzie jest Stadion Lechii Gdańsk?

Polsat Plus Arena Gdańsk znajduje się w gdańskiej dzielnicy Letnica przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk 1. Bez problemu można tam dojechać komunikacją miejską. Najlepiej wybrać tramwaj linii 7 lub 10. Trzeba wtedy wysiąść na przystanku Polsat Plus Arena Gdańsk. Inną opcją jest pojechanie autobusem linii 158, 258, 658 lub N12 i wysiadka na przystanku Polsat Plus Arena Gdańsk albo linią 283 na przystanek Żaglowa Amber Expo i Stadion. W trakcie imprez masowych na Stadion Lechii Gdańsk można dojechać również SKM. Wysiada się wtedy na przystanku Gdańsk Expo, a pociąg odjeżdża ze stacji Gdańsk Główny.

Dojazd na Stadion samochodem

Na Polsat Plus Arenę Gdańsk można spokojnie dojechać samochodem. Dostępne są tam 4 parkingi dla samochodów osobowych. Jeden z wjazdem od ul. Pokoleń Lechii Gdańsk, dwa z wjazdem od ul. Żaglowej i jeden przy ul. Marynarki Polskiej. Na każdym z nich opłatę uiszcza się w dostępnych parkometrach.

Stadion Gdańskiego Ośrodka Sportu

Starsi wiekiem kibice mówiąc o stadionie Lechii Gdańsk, mogą mieć na myśli nie nową gdańską Arenę, ale stary stadion znajdujący się przy ul. Traugutta. To właśnie on był głównym stadionem drużyny z Gdańska w latach 1945-2011. Dopiero po wybudowaniu Polsat Plus Areny Lechia wyniosła się z niego i zaczęła rozgrywać mecze w nowym miejscu. Co ciekawe, na tym stadionie rozegrany był nawet jeden mecz Reprezentacji Polski. Było to w 1987 roku podczas eliminacji do Mistrzostw Europy. Polska grała wtedy z Cyprem i mecz zakończył się remisem 0:0.